Futó programok:
Tématerületi Kiválósági Program (TKP)
A program legfontosabb célja a felsőoktatási intézmények, állam által alapított kutatóintézetek és akadémiai kutatóintézetek hatékony és eredményes szakmai munkájának biztosításához szükséges támogatási rendszer kialakítása. Az intézmények kiválóságát ösztönző FIKP és TKP programok 2020-tól integrált támogatási konstrukcióként (intézményi kiválóság alprogram, valamint nemzeti kihívások alprogram) folytatódnak, a megújuló rendszer célja továbbra is az egyetemi tudásközpontok és kutatóhelyek hatékony szakmai munkájának támogatása a kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységre fókuszálva.
A program keretében megvalósult eredmények a Kiválóság a kutatásban című kiadványban olvashatók.
További információk a TKP2019 projektben elérhető eredményekről ide kattintva, a TKP2020 projektben elért eredményekről ide kattintva olvasható.
A TKP2021 projekt két alprogramjában vesz részt a BME:
Nemzetvédelem, nemzetbiztonság alprogram:
Infrastruktúra, energiaellátás, természetes vizek és stratégiai gyártási folyamatok biztonságának védelme
Egészség alprogram:
Mérnöki megoldások az egészség szolgálatában
További információk a TKP2021 projektről ide kattintva olvashatók.
A TKP2021 program első munkaszakaszában született eredményekről itt talál információt.
Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP)
Magyarország Kormánya 2016-ban alapított ösztöndíjprogramot a nemzeti felsőoktatási kiválóság támogatására. A program célja, hogy támogassa a hazai kutatói és alkotóművészi utánpótlást, a tudományos és művészeti pályán való elindulást, majd pályán tartást, valamint a fiatal kiválóságok támogatásával segítse a nemzetközi szinten is kiváló, tapasztalt kutatók és alkotók munkáját. A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) a program keretében évente ösztöndíjpályázatot hirdet több témakörben.
Lezárult programok:
Felsőoktatási Intézményi Kiválósági Program (FIKP)
A támogatási program 2018-tól indult a felsőoktatási intézmények kutatás-fejlesztési, valamint innovációs (KFI) tevékenységeinek hosszú távú fenntarthatósága és fejlesztése érdekében. A FIKP célzott, az intézmények által az Intézményfejlesztési Terveikben is prioritásként megjelölt tématerületekre fókuszált tudományos és üzleti KFI tevékenységek támogatását tűzte ki célul. Az intézmények kiválóságát ösztönző FIKP program 2020-tól a TKP integrált támogatási konstrukcióban folytatódik.
A BME FIKP-ben szereplő tématerületek:
- Nanotechnológia és anyagtudomány
- Biotechnológia az egészség és az ipar szolgálatában
- Mesterséges intelligencia kutatása és alkalmazásai a gazdaság és a társadalom szolgálatában
- Víztudományok és katasztrófa-megelőzés
A program keretében megvalósult eredmények a Kiválóság a kutatásban című kiadványban olvashatók.
További információk az FIKP2018 projektben elérhető eredményekről ide kattintva, a FIKP2019 projektben elért eredményekről ide kattintva olvasható
Az egyetem 2010. április 16-án nyerte el a kutatóegyetemi címet. A címpályázathoz kapcsolódóan a Támop 4-2-1/B-09-11 KMR támogatás keretében kutatóegyetemi programot hirdetett meg, amelynek kiemelt kutatási területei az alábbiak:
- Fenntartható energetika
- Járműtechnika, közlekedés és logisztika
- Biotechnológia, egészség- és környezetvédelem
- Intelligens környezetek és e-technológiák
- Nanofizika, nanotechnológia és anyagtudomány
- Katasztrófa-megelőzés: korszerű mérnöki módszerek